Δεν άντεξε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός

Ήττα για την ομάδα του Πειραιά στη Λιθουανία.

Βροχή τριπόντων στο α’ μέρος, ολική κατάρρευση σε άμυνα και επίθεση στην επανάληψη για τον Ολυμπιακό.

Η πολύ σκληρή Ζαλγκίρις έκανε φετινό ρεκόρ πόντων και τον υποχρέωσε σε «κακή» ήττα με 83-75.

Ο Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο στο Κάουνας τα έκανε όλα όπως ήθελε, είχε 10/16 τρίποντα, 12 ασίστ, 0 λάθη και βρισκόταν μπροστά με 8 πόντους. Στην επανάληψη, όμως, η Ζαλγκίρις… επένδυσε στη δυνατή της ρακέτα, έπαιξε ασφυκτική άμυνα και έφτασε στην απόλυτη ανατροπή.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Μάριους Γκριγκόνις (19π.), Νέιτ Ουόλτερς (14π., 7ρ., 6ασ.) και Μπράντον Ντέιβις (12π.), ενώ πολλές λύσεις έδωσαν και οι Αντάνας Καβαλιάουσκας (12π.) – Άαρον Ουάιτ (13π.). Από το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ διψήφιοι ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης (18π.) – Ζακ ΛεΝτέι (15π.), με τα 15 λάθη στο δεύτερο μέρος και την έλλειψη συγκέντρωσης κυρίως στην επίθεση να «πληγώνουν» τους Πειραιώτες. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, αλλά και 5 λάθη με 2/9 σουτ και 4/5 βολές.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 6-5 στην Euroleague, με τους πρωταθλητές Λιθουανίας να μετρούν 5 νίκες και 6 ήττες και να παραμένουν σε… τροχιά πλέι οφ.

Ακολουθήστε το INSTANEWS στο Google News για να είστε πάντα μέσα στα νέα.