Αγχώθηκε αλλά νίκησε στο φινάλε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε θρίλερ ένα δικό του ματς, αλλά στο τέλος κέρδισε τον Άρη (68-64) και παρέμεινε αήττητος στη Basket League. Δύο πρόσωπα για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, καλή εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη.

Νίκη με… δύο πρόσωπα για τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κυριάρχησε σε γενικές γραμμές στο «Nick Galis Hall» και με καλή εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο μέρος, έφυγε με το διπλό (68-64), το οποίο… σηματοδότησε και το «4 στα 4» στη Basket League.

Ο Ολυμπιακός είχε καλή ψυχολογία μετά τη νίκη επί της Μακάμπι και μπήκε στο ματς απόλυτα διαβασμένος και συγκεντρωμένος. Αυτό φάνηκε από νωρίς στο ματς, με τους Πειραιώτες να αποκτούν ισχυρό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και να φτάνουν στη νίκη, αν και αυτό… αμφισβητήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης πίεσε, μείωσε στους 4 (64-68) αλλά τελικά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πρώτο πλάνο την εξαιρετική τους άμυνα και την ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο και τους Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη, την ώρα που ο Άρης δεν μπόρεσε να προβάλλει καμία αντίσταση. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13 στο 10′ (12-25) και με 16 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (28-44), γεγονός που καθόρισε σε μεγάλο ποσοστό και την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Πλέον, οι Πειραιώτες επικεντρώνονται στο δύσκολο ματς με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (1/11, 19:00) για την 5η αγωνιστική της Euroleague, ενώ ο Άρης, που έπεσε στο 1-3 στη Basket League, θα αντιμετωπίσει στις 31/10 την Λουκόιλ στη Βουλγαρία, για την τρίτη «στροφή» του FIBA Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκι 4, Μπελ 4, Χάρις 2, Νταλό 7, Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7, Χριστίδης, Τζόουνς 25 (6), Κάιζερ 6, Αγγέλου.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 7 (1), Σπανούλης 11 (1) (5ασίστ.), Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7, Γουίλιαμς Γκος 8, Πρίντεζης 11, Μπόγρης, Μάντζαρης 4 (1), Τουπάν 3 (1), Τίμα 3 (1), ΛεΝτέι 10.

Ακολουθήστε το INSTANEWS στο Google News για να είστε πάντα μέσα στα νέα.